Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu większości osób, zamieszkujących każdą szerokość geograficzną na Ziemi. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Australii, Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Polsce, ten dzień na zawsze pozostanie w sercach nie tylko Pary Młodej, ale również rodziny, przyjaciół i innych gości. Od dziesiątek lat (czyli od momentu, kiedy człowiek zaczął wykorzystywać aparat fotograficzny do celów prywatnych) mamy niezwykle silną potrzebę dokumentowania najważniejszych wydarzeń z naszego życia.

Wraz z szybkim rozwojem technologii, a tym samym fotografii jako takiej, każdy z nas zaczął zwracać większą uwagę na jakość i klimat zdjęć, szczególnie tych ślubnych. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór usług tego typu, które możemy dopasowywać po względem estetyki czy charakteru. Coraz popularniejszą opcją, na którą decydują się Młodzi jest reportaż ślubny. Jak powinien wyglądać i czy jest czymś więcej niż serią ładnych i poprawnych zdjęć?

reportaże ślubne

Dobry reportaż ślubny – czym jest?

Aby poprawnie zrozumieć idee reportażu ślubnego, na samym początku warto jest dokładnie scharakteryzować czym jest reportaż jako taki. Po pierwsze, fotografia reportażowa nie jest zbiorem przypadkowych, poprawnych czy ustawianych zdjęć. Aby to lepiej zrozumieć, warto przytoczyć słowa brytyjskiego fotoreportera, Don McCullina:

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.”

Reportaże ślubne (tak samo jak inne) powinny być opowieścią. Historia ta wyrażana jest poprzez cykl zdjęć, na których uchwycimy niezwykłe i niedostrzeżone przez innych (w danej chwili) momenty. Reportaż ponadto powinien wciągnąć osoby oglądające w ciąg wydarzeń i pozwolić im na odczuwanie tego, co osoby na zdjęciach. Aby lepiej to zobrazować, śmiech osoby ze zdjęcia powinniśmy słyszeć w naszej głowie, a wiatr który rozwiewa włosy, chłodziłby naszą twarz. Fotoreportaż ślubny składa się z reguły ze zdjęć spontanicznych, niepozowanych i nieplanowanych. Jeśli zależy Ci, aby w tym wyjątkowym dniu uchwycić ulotne momenty, które są prawdziwe i naturalne, reportaż ślubny będzie najlepszą opcją z możliwych.

fotograf ślub

Reportaże ślubne –poczuj się ponownie jak uczestnik wydarzenia

O tym, jaki końcowy produkt otrzymasz zawsze decyduje fotograf. Ślub i wesele są chwilami, które będziemy wspominać do końca życia, dlatego wybór profesjonalisty jest kluczem do sukcesu. Śmiech, łzy, słowa, uczucia, emocje to określenia charakteryzujące reportaż ślubny. W tej kwestii warto jest rozmawiać z osobą wykonującą zdjęcia i jasno określić swoje oczekiwania. Fotografie, które przedstawiają rzeczywistość bez wizji, polotu czy pomysłu powoli odchodzą do lamusa.

Odpowiedni fotograf – ślub i wesele to niepowtarzalne momenty. Zatrzymaj je na dłużej

Kluczem do sukcesu będzie wybór fotografa, który może pochwalić się ciekawym, angażującym i klimatycznym portfolio. Przy jego wyborze zwróć uwagę na to, czy jego zdjęcia nie są sztampowe i przewidywalne, czy każda sesja wzbudza w Tobie inne emocje, jest niepowtarzalna i ciekawa.

Na dobry reportaż ślubny składają się drobne elementy, które czynią go wyjątkowym. W skrócie są to momenty, o których nikt by nawet nie wiedział, gdyby nie zdjęcie zrobione w odpowiedniej chwili. Zauważenie i uwiecznienie momentu jest sztuką. Warto tutaj powiedzieć, że nie jest to suknia wisząca na ścianie, pięknie ułożone buty czy obrączki w ciekawym pudełeczku. Momentem możemy nazwać zdarzenie, które następuje bez jakiekolwiek ingerencji fotografa. Ważne jest, aby w całej relacji znalazły się zarówno zdjęcia inscenizowane, jak i te spontaniczne.

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.”

Robert Bresson

reportaż ślubny plener

Detale, na które warto zwrócić uwagę

Oczywiście, dobre reportaże ślubne to nie tylko momenty. Ważna jest również świadoma kompozycja. Co przez to rozumiem? Ekspozycję najważniejszych chwil z danego dnia spotęguje również światło i cień. Tempo oraz rytm danego reportażu ślubnego narzuca się poprzez stosowanie odpowiednich obiektywów oraz ustawień sprzętu. Dobry fotograf ma tutaj wielkie pole do popisu. Może używać np. obiektywu szerokokątnego, który ukazuje wieloplanowość, czy np. ogniskowe portretowe.

fotograf ślub plenerowy

Dostosowanie technicznych aspektów do danej sytuacji pozwala budować opowieść i podkreślać jej konkretne elementy. Jak każda historia, taki i reportaż ślubny musi posiadać pewną narrację, początek, środek i koniec. Musi koncentrować się nie tylko na Młodej Parze, ale również na otoczeniu. Uważa się, że historia na którą składa się 50-150 starannie wyselekcjonowanych zdjęć jest zdecydowanie lepszym pomysłem, niż 1000 fotografii, które są nijakie.

Szykując się do tego cudownego dnia, pamiętaj o ważnej osobie, jaką jest doświadczony fotograf. Ślub i wesele, uwiecznione w fotoreportażu od tego momentu zawsze będą przypominać o niezwykłych emocjach, towarzyszącym wszystkim tego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *